Extra Curricular Activities

Monday – Year 7

 

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Year 7 Football Club

7

Sports

Mrs Slade

 

1pm

Physics Club

All

L13

Mrs Lewis & Mrs Nicholls

 

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond

1.25pm

History Club

7 - 8

H2

Mrs Kay

3.55 - 4.30pm

Concert Band

All

BGSB

Miss Britton & Mrs Lord

 

Tuesday – Year 7

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

TBC

Miss Tomkinson

1pm

Hockey Club

7

Sports

Mrs Slade

 

1.20pm

Symphony Orchestra

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

 

1.25 – 1.55pm

Creative Writing Club

7 - 8

TBC

Mrs Buttery

 

1.25pm

Code & Cyphers

All

TBC

Mrs Ferguson

1.25pm

Careers Club

All

L1

Mrs S Taylor

4.00 – 5.00pm

Netball Squad Training

7

Courts

Mrs Eady

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond

1.25pm

Incurably Curious Library Club

All

Library

Miss Ryder

4.30pm

Quartet

All

Music

Mrs Lord

Wednesday – Year 7

 

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

12.55pm

Swim Squad Training

All

Pool

Dr Yates & Mrs Slade

 

1pm

Maths Club

7 - 11

G5

Dr Austin & Mrs Dowling

 

 

1pm

Geography at the movies (every half term)

 

All

G

Miss Tomkinson

1.25pm

MFL Film Club

 

7 - 9

L6

Mrs G Taylor

1.20 – 1.55pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond

 

 

1.20pm

String Ensemble

All (by invitation)

Music

Miss Britton

 

1.20pm

Music Theory & Aural

All

Music

Miss Britton

 

 

1.20pm

Calligraphy

7-8

Art

Mrs Bevis

 

 

1.25pm

Chemistry Club

7

G12

Mrs Irwen & Dr Bennett

 

 

1pm

Swim Squad

All

Pool

Dr Yates & Mrs Slade

 

 

Thursday - Year 7

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1pm

Maths Club

7 - 11

G5

Dr Austin & Mrs Dowling

1pm

Zumba

7

Sports Hall

Mrs Davitt

1.15pm

Eco Art Club

All

Garden and/or Art

Mr & Mrs Southworth

1.20pm

Concert Band

All

BGSB

Miss Britton & Mrs Lord

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond

1.25pm

Biology Club

7 - 9

G15

Mrs Fielden

1.20pm

Knitting Club

All

L16

Mrs Tait-Hanlon

3.55pm – 4.30pm

Symphony Orchestra

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

Friday – Year 7

 

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Cross Country

All

Meet at the Sports Hall

Mrs Banfield

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1.25pm

Lingua-karaoke

7 - 9

L6

Ms Imtiaz

1.25pm

Junior Book Group

7 - 9

TBC

Mrs Midgeley

1.25pm

Book Art Club

All

Library

Mrs Hartley

1.25pm

Model United Nations

All

G10

Mrs Kilshaw-Walster

1.20pm

Junior Choir

7

Music

Miss Britton

1.25pm

Juggling Club

7

Drama Studio

Mr Entwistle

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

MsHammond/Ms Britton

3.15 – 4.15pm

Badminton (Spring Term)

7,10,11

Sports Hall

Mrs Banfield

1pm

Netball Club

7

Courts

Mrs Eady

3.15 – 4.30pm

School Production

All

Music

Mrs Hammond & Miss Britton

 

Monday – Year 8

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Physics Club

All

L13

Mrs Lewis & Mrs Nichols

1pm

Netball Club

7 - 9

Courts

Mrs Eady

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.20pm

Festival Choir

8 - 13

Music

Miss Britton

1.25pm

History Club

7 - 8

H2

Mrs Kay

3.55 – 4.30pm

Concert Band

All

BGSB

Miss Britton & Mrs Lord

4.00 – 5.00pm

Hockey Squad Training

8

Sports

Mrs Slade

Tuesday – Year 8

 

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1.20pm

Symphony Orchestra

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

1.20 – 1.55pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.25pm

Incurably Curious Library Club

All

G8

Miss Ryder

1.25pm

Code & Cyphers

All

TBC

Mrs Ferguson

1.25pm

Creative Writing Club

7 - 8

TBC

Mrs Buttery

1.25pm

Football Club

8

Sports

Mr Ashworth

1.25pm

Careers Club

All

L1

Mrs S Taylor

3.55pm

Choral Society

8 - 13

Music

Miss Britton & Mrs Lord

 

4.30pm

Quartet

All

Music

Mrs Lord

Wednesday – Year 8

 

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1pm

Maths Club

7 - 11

G5

Dr Austin & Mrs Dowling

 

1pm

Swim Squad

All

Pool

Dr Yates & Mrs Slade

 

1.25pm

MFL Film Club

 

7 - 9

L6

Mrs G Taylor

1.20pm

Calligraphy

All

Art

Mrs Bevis

 

1.20pm

Music Theory & Aural

All

Music

Miss Britton

 

1.20 – 1.55pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.20pm

String Ensemble

All (by invitation)

Music

Miss Britton

 

1.25pm

Computing Club

8 - 11

G13

Mr Ashworth

 

Thursday – Year 8

 

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1pm

Maths Club

7 - 11

G5

Dr Austin & Mrs Dowling

1pm

Hockey Club

8

Sports

Mrs Slade

1.15pm

Eco Art Club

All

Art and/or Garden

Mr & Mrs Southworth

 

1.20pm

Concert Band

All

BGSBoys

Miss Britton & Mrs Lord

1.20pm

Festival Choir

8 - 13

Music

Miss Britton & Mrs Lord

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.25pm

Sketchbooks

8 - 13

Library

Miss Ryder

1.25pm

Biology Club

7 - 9

G15

Mrs Fielden

1.20pm

Knitting Club

All

L16

Mrs Tait-Hanlon

3.55 – 4.30pm

Symphony Orchestra

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

4.00 – 5.00pm

Netball Squad Training

8

Courts

Mrs Eady

 

Friday – Year 8

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1pm

Cross Country Club

All

Meet at the Sports Hall

Mrs Banfield

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.25pm

Book Art Club

All

Library

Mrs Hartley

1.25pm

Lingua-Karaoke

7 - 9

L6

Ms Imtiaz

1.25pm

Juggling Club

7 - 9

Drama Studio

Mr Entwistle

1.25pm

Model United Nations

All

G10

Mrs Kilshaw-Walster

1.25pm

Junior Book Group

7 - 9

TBC

Mrs Midgeley

1.20pm

School Production Orchestra

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

3.15 – 4.30pm

School Production

All

Roger Kay Hall

Mrs Hammond & Miss Britton

3.15 – 4.15pm

Badminton (Autumn Term)

8 - 9

Sports Hall

Mrs Banfield

 

Monday – Year 9

 

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Physics Club

All

L13

Mrs Lewis & Mrs Nichols

 

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson                               

 

1.20pm

Festival Choir

8 - 13

Music

Miss Britton

 

1.20pm

Festival Choir

8 - 13

Music

Miss Britton

 

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

 

3.55 – 4.30pm

Concert Band

All

BGSBoys

Miss Britton & Mrs Lord

 

Tuesday – Year 9

 

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1.20pm

Symphony Orchestra

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

 

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

 

1.25pm

Careers Club

All

L1

Mrs S Taylor

1.25pm

Code & Cyphers

All

TBC

Mrs Ferguson

1.25pm

Incurably Curious Library Club

All

G8

Miss Ryder

1.30pm

Netball Club

9

Courts

Mrs Eady

3.55pm

Choral Society

8 - 13

Music

Miss Britton & Mrs Lord

4.30pm

Quartet

All

Music

Mrs Lord

Wednesday – Year 9

 

 

Time

Activity

 

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

 

All

G

Miss Tomkinson

1pm

Swim Squad

All

Pool

Dr Yates & Mrs Slade

 

1pm

Maths Club

7 - 11

G5

Dr Austin & Mrs Dowling

 

1.20pm

Calligraphy

All

Art

Mrs Bevis

 

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

 

1pm

Swim Squad

7 - 11

Pool

Dr Yates & Mrs Slade

 

1.25pm

Computing Club

8 - 11

G13

Mr Ashworth

 

1.20pm

Theory & Aural

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

 

1.20pm

String Ensemble

All (by invitation)

 

Music

Miss Britton

1.25pm

MFL Film Club

7 - 9

L6

Mrs G Taylor

 

3.15 – 4.30pm

Hockey Squad Training

9 - 11

Sports

Mrs Eady

 

 

Thursday – Year 9

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1pm

Philosophy Film Club (Autumn Term)

 

9 - 13

H1

Miss Khan

1pm

Maths Club

 

7 - 11

G5

Dr Austin & Mrs Dowling

1pm

Football Club

 

9

Sports

Mrs Newbold

1pm

Theatre Make-up (Spring Term)

 

9 – 13

Drama Studio

Miss Khan

1.15pm

Eco Art Club

 

All

Garden and/or Art

Mr & Mrs Southworth

1.20pm

Festival Choir

 

8 - 13

Music

Miss Britton

1.20pm

School Production

 

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.25pm

Biology Club

 

7 - 9

G15

Mrs Fielden

1.20pm

Knitting Club

 

All

L16

Mrs Tait-Hanlon

1.25pm

Sketchbooks

 

8 - 13

Library

Miss Ryder

3.55 – 4.30pm

Concert Band

 

All

BGSBoys

Miss Britton & Mrs Lord

3.55 – 4.30pm

Symphony Orchestra

 

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

4.00 – 5.00pm

Netball Squad Training

 

8

Courts

Mrs Eady

Friday – Year 9

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Hockey Club

9

Sports

Mrs Slade

 

1.25pm

Book Art Club

All

Library

Mrs Hartley

 

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1pm

Drama Club

9

Drama Studio

Mrs Hammond

 

1pm

Cross Country

All

Meet at the Sports Hall

 

Mrs Banfield

1.20pm

School Production (Orchestra)

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

 

1.25pm

Junior Book Group

7 - 9

TBC

Mrs Midgeley

 

1.25pm

Juggling Club

7 - 9

Drama Studio

Mr Entwistle

 

1.25pm

Book Club

9 - 10

TBC

Miss Elliot

 

1.25pm

Model United Nations

All

G10

Mrs Kilshaw-Walster

 

1.25pm

Lingua-karaoke

7 - 9

L6

Ms Imtiaz

 

3.15 – 4.15pm

Badminton (Autumn Term)

8 - 9

Sports Hall

Mrs Banfield

 

3.15 – 4.30pm

School Production Rehearsals

All

Music

Miss Britton

 

 

Monday – Year 10

 

Time

Activity

 

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1pm

German Club

10 - 11

L6

Ms Imtiaz

1pm

Physics Club

7 - 10

L13

Mrs Lewis & Mrs Nichols

1pm

Maths Club

All

L1

Dr Austin & Mrs Dowling

1.20pm

Festival Choir

8 - 13

Music

Miss Britton

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

3.55pm

Concert Band

All

BGSB

Miss Britton & Mrs Lord

4.00 – 5.00pm

Senior Netball

10 - 11

Sports

Mrs Newbold

 

Tuesday – Year 10

 

Time

Activity

 

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1.20pm

Symphony Orchestra

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.20pm

Club d’Italiano

10 - 13

G8

Mrs Anderson

1.25pm

French Club

10 – 11

H6

Mrs Blakeley

1.25pm

Code & Cyphers

All

TBC

Mrs Ferguson

1.25pm

Careers Club

All

L1

Mrs S Taylor

1.25pm

Incurably Curious Library Club

All

G8

Miss Ryder

3.55pm

Choral Society

8 - 13

Music

Miss Britton & Mrs Lord

4.30pm

Quartet

All

Music

Mrs Lord

Wednesday – Year 10

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Maths Club

7 - 11

G5

Dr Austin & Mrs Dowling

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1pm

Swim Squad

All

Pool

Dr Yates & Mrs Slade

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.20pm

Calligraphy

All

Art

Mrs Bevis

1.20pm

String Ensemble

All (by invitation)

Music

Miss Britton

1.25pm

Computing Club

7 - 11

G13

Mr Ashworth

1.20pm

Theory & Aural

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

3.15 – 4.30pm

Art Club

10 - 13

L6

Mrs Howells

3.15 – 4.30pm

Hockey Squad Training

9 - 11

Sports

Mrs Eady

Thursday – Year 10

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1pm

Theatre Make-up (Spring Term)

9 – 13

Drama Studio

Miss Khan

1pm

Philosophy Film Club (Autumn Term)

9 - 13

H1

Miss Khan

1pm

Maths Club

7 - 11

G5

Dr Austin & Mrs Dowling

1.15pm

Eco Art Club

All

Garden and/or Art

Mr & Mrs Southworth

1.20pm

Concert Band

All

BGSB

Miss Britton & Mrs Lord

1.20pm

Festival Choir

8 - 13

Music

Miss Britton & Mrs Lord

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.25pm

Sketchbooks

8 - 13

Library

Miss Ryder

1.25pm

Fitness Club

10 - 11

Sports

Miss McDermott & Mrs Rumboldt

3.55 – 4.30pm

Symphony Orchestra

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

Friday – Year 10

 

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1.25pm

Book Art Club

All

Library

Mrs Hartley

 

1pm

Cross Country

All

Meet at the Sports Hall

Mrs Banfield

1.20pm

School Production Orchestra

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

 

1.20pm

Books into Film Club

10 - 11

TBC

Mrs Woodhouse

 

1.25pm

Spanish Club

10 - 11

H6

Sta Bonilla Marti

 

1.25pm

Book Club

9 - 10

TBC

Miss Elliot

 

1.25pm

Model United Nations

All

G4

Mrs Kilshaw-Walster

 

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

 

1.30pm

Netball

10 – 11

Sports

Mrs Newbold

 

3.15 – 4.15pm

Badminton (Spring Term)

7,10,11

Sports Hall

Mrs Banfield

 

 

 

 

Monday – Year 11

 

Time

 

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

German Club

10 - 11

L6

Ms Imtiaz

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1.00pm

Senior Book Club

11 - 13

U2

Miss White

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

3.55pm

Concert Band

All

BGSB

Miss Britton & Mrs Lord

 

Tuesday – Year 11

 

Time

 

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Badminton

All

Sports Hall

Mrs Banfield

1pm

Geography at the movies (every half term)

 

All

G

Miss Tomkinson

1.25pm

French Club

10 – 11

H6

Mrs Blakeley

1.20pm

Symphony Orchestra

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

1.20pm

Holiday Italian

7 - 13

L1

Mrs Anderson

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.25pm

Incurably Curious Library Club

All

G8

Miss Ryder

1.25pm

Code & Cyphers

All

TBC

Mrs Ferguson

1.25pm

Careers Club

All

L1

Mrs S Taylor

1.25pm

Fly Club

11

G15

Mrs Fielden

3.55pm

Choral Society

8 - 13

Music

Miss Britton & Mrs Lord

4.30pm

Quartet

All

Music

Mrs Lord

 

Wednesday – Year 11

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1pm

Swim Squad

 

All

Pool

Dr Yates & Mrs Slade

1pm

Maths Club

 

7 - 11

G5

Dr Austin & Mrs Dowling

1.20pm

School Production

 

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.20pm

Calligraphy

 

All

Art

Mrs Bevis

1.20pm

String Ensemble

All (by invitation)

Music

Miss Britton

1.25pm

Computing Club

 

7 - 11

G13

Mr Ashworth

1.20pm

Theory & Aural

 

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

1.20pm

Metafit

 

11 - 13

Sports

Miss Elliott

3.15 – 4.30pm

Art Club

 

10 - 13

L6

Mrs Howells

3.30 – 5.00pm

Engineering Club

11 - 13

BGSBoys CDT Department

Mr Hailwood

 

Thursday – Year 11

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1pm

Philosophy Film Club

9 - 13

H1

Miss Khan

1pm

Maths Club

7 - 11

G5

Dr Austin & Mrs Dowling

1pm

Theatre Make-up (Spring Term)

9 – 13

Drama Studio

Miss Khan

1.15pm

Eco Art Club

All

Garden and/or Art

Mr & Mrs Southworth

1.20pm

Concert Band

All

BGSB

Miss Britton & Mrs Lord

1.20pm

Festival Choir

8 - 13

Music

Miss Britton & Mrs Lord

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.25pm

Fitness Club

10 - 11

Sports

Miss McDermott & Mrs Rumboldt

1.25pm

Sketchbooks

8 - 13

Library

Miss Ryder

1.20pm

Knitting Club

All

L16

Mrs Tait-Hanlon

3.55 – 4.30pm

Symphony Orchestra

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

 

Friday – Year 11

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1.25pm

Book Art Club

All

Library

Mrs Hartley

1pm

Cross Country

All

Meet at the Sports Hall

Mrs Banfield

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.20pm

Books into Film Club

10 - 11

TBC

Mrs Woodhouse

1.25pm

Spanish Club

10 - 11

H6

Sta Bonilla Marti

1.25pm

Model United Nations

All

G4

Mrs Kilshaw-Walster

1.20pm

School Production Orchestra

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.30pm

Netball

10 – 11

Sports

Mrs Newbold

3.15 – 4.15pm

Badminton (Spring Term)

7,10,11

Sports Hall

Mrs Banfield

3.15 – 4.30pm

School Production

All

Music

Mrs Hammond & Miss Britton

 

 

 

 

Monday – Sixth Form

 

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1.00pm

Senior Book Club

12 - 13

U2

Miss White

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.20pm

Science in Focus (monthly)

12 - 13

G16

Mrs Fielden

1.20pm

Festival Choir

8 - 13

Music

Miss Britton

1.25pm

Foreign Literature Club

12 - 13

H6

Mrs Banks

3.55pm

Concert Band

All

BGSB

Miss Britton & Mrs Lord

 

Tuesday – Sixth Form

 

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.20pm

Senior Debating

12 - 13

U2

Mrs Poulson

1.20pm

Club d’Italiano

10 - 13

G8

Mrs Anderson

1.20pm

Symphony Orchestra

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

1.25pm

Code & Cyphers

All

TBC

Mrs Ferguson

1.25pm

Incurably Curious Library Club

All

G8

Miss Ryder

1.25pm

Politics Club

12 - 13

U3

Mrs Thorpe

1.25pm

Careers Club

All

L1

Mrs S Taylor

3.55pm

Choral Society

8 - 13

Music

Miss Britton & Mrs Lord

4.30pm

Quartet

All

Music

Mrs Lord

 

Wednesday – Sixth Form

 

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.20pm

Metafit

11 - 13

Sports

Miss Elliott

1.20pm

String Ensemble

All (by invitation)

Music

Miss Britton

1.20pm

Theory & Aural

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

3.15 – 4.30pm

Art Club

10 - 13

L6

Mrs Howells

3.30 – 5.00pm

Engineering Club

11 - 13

BGSBoys CDT Department

Mr Hailwood

 

Thursday – Sixth Form

Time

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

All

G

Miss Tomkinson

1pm

Philosophy Film Club (Autumn Term)

 

9 - 13

H1

Miss Khan

1pm

Theatre Make-up (Spring Term)

 

9 – 13

Drama Studio

Miss Khan

1.15pm

Eco Art Club

All

Garden and/or Art

Mr & Mrs Southworth

1.20pm

Concert Band

All

BGSB

Miss Britton & Mrs Lord

1.20pm

School Production

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

1.20pm

Festival Choir

8 - 13

Music

Miss Britton & Mrs Lord

1.20pm

Knitting Club

All

L16

Mrs Tait-Hanlon

1.25pm

Sketchbooks

8 - 13

Library

Miss Ryder

3.55 – 4.30pm

Symphony Orchestra

All

Music

Miss Britton & Mrs Lord

 

Friday – Sixth Form

 

Time

 

Activity

Year Groups

Location

Teacher

1pm

Geography at the movies (every half term)

 

All

G

Miss Tomkinson

1.25pm

Book Art Club

 

All

Library

Mrs Hartley

1pm

Cross Country

All

Meet at the Sports Hall

Mrs Banfield

1.25pm

Model United Nations

All

G4

Mrs Kilshaw-Walster

1.20pm

School Production Orchestra

 

All

BGSBoys

Mrs Hammond & Miss Britton

3.15 – 4.30pm

School Production

 

All

Music

Mrs Hammond & Miss Britton

 

 



 

 

 

 

 

 

 

Latest News

» View All News